ORGANY i ORGANIŚCI

Zabytkowe organy w naszej parafii:

Organy zbudowała nieco ponad 100 lat temu firma Knauff i Syn z Bleicherode. Był to instrument 16-głosowy o trakturze pneumatycznej. Pod względem brzmienia zatwierdził je z ramienia kurii ks. prof. Józef Surzyński, a pod względem architektonicznym radca i projektant kościoła Łukomski z Frankfurtu nad Odrą.
Organy zbudowano w dwóch bliźniaczych szafach połączonych drewnianym architektonicznym łącznikiem.

Ok. 1995 r. organy były remontowane przez firmę Jarosława Kałużyńskiego z Wronek. Jednak mimo konserwacji elementy drewniane zostały zniszczone przez kołatka. Wskutek tego okazało się, że doraźne naprawy nie są w stanie zapobiec destrukcji instrumentu, dlatego parafia z ówczesnym proboszczem, ks. kan. Kazimierzem Szachowiczem, podjęła się ogromnego przedsięwzięcia, jakim była przebudowa instrumentu.
Przebudowę wykonała firma organmistrzowska Jana Drozdowicza z Poznania. Prace rozpoczęły się na początku stycznia 2002 roku. Polegały one między innymi na położeniu nowej podłogi na chórze, zamontowaniu nowej metalowej konstrukcji instrumentu, odnowieniu i uzupełnieniu braków w prospekcie organowym. Szafę przesunięto w kierunku empory organowej, dzięki czemu zyskano miejsce dla nowych głosów. Piszczałki zostały ustawione na całkowicie nowych, mahoniowo – sosnowych wiatrownicach. W pomieszczeniu na chórze zainstalowana została nowa, cichobieżna dmuchawa marki Laukhuff. Organy otrzymały nowy elektryczny kontuar, usytuowany lewym bokiem do prezbiterium przy prawej szafie organowej, w miejsce starego, usytuowanego centralnie, przodem do prezbiterium, na środku chóru.

Obecnie organy mają elektropneumatyczną trakturę, a dla większych możliwości brzmieniowych otrzymały dwa głosy językowe: Krummhorn 8′ w manuale II oraz Fagott 16′ w manuale nożnym (tzw. pedale). Dziś w organach znajduje się 17 realnych głosów złożonych z 1004 piszczałek, z których spora część jest nowa.

Odbioru technicznego po przebudowie dokonała komisja rzeczoznawców Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Miało to miejsce 8 listopada 2004 r. zaś 21 listopada tegoż roku bp Grzegorz Balcerek, sufragan archidiecezji poznańskiej, poświęcił instrument, który po przebudowie służy nie tylko do celów liturgii, ale również do gry koncertowej.

Począwszy od roku 2006 corocznie odbywa się w naszym kościele koncert zamykający Ogólnopolski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Komorniki, organizowany przez Urząd Gminy Komorniki przy współpracy z parafiami w Komornikach, Plewiskach i Wirach.

Organiści pracujący w naszej Parafii:

 1. Stachowski Marian
 2. Krajewski Bernard
 3. Depczyński Jan
 4. Kujawa Edward
 5. Okoń Marian
 6. s. Firmina Marczyńska
 7. Kapluk Ireneusz
 8. Leśniewicz Krzysztof
 9. Nowak Aleksandra
 10. Miszczuk Maciej
 11. Bartkowiak Krzysztof (obecnie)
 12. Bulek Paweł (obecnie – główny organista)