26.06.2020r. – Poświęcenie pojazdów mechanicznych

św. KrzysztofW minioną niedzielę – 26.07. – z okazji przypadającego dzień wcześniej wspomnienia Św. Krzysztofa, patrona kierowców, na mszach świętych modliliśmy się w intencji kierowców i wszystkich podróżujących, a po mszach świętych Ks. Proboszcz poświęcił nasze pojazdy.

Co wiemy o Św. Krzysztofie, kim on był?
Św. Krzysztof bardzo popularny święty. Wiadomo o nim bardzo niewiele: pochodził z Azji Mniejszej, z prowincji rzymskiej Licji, to tereny dzisiejszej Turcji, tam poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 r.

Istnieje wiele legend o Św. Krzysztofie. Jedna z nich, chyba najbardziej nam znana, głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata. Kiedy poznał naukę Chrystusa, zdecydował się przyjąć  chrzest. Pokutując za swoje grzechy, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. W trakcie jednej z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utonięcia usłyszał głos: “Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.

Czyim patronem jest Św. Krzysztof?
Św. Krzysztofa to patron przede wszystkim kierowców i ludzi podróżujących. Jest również patronem przewoźników, tragarzy, flisaków i pielgrzymów.