AKTUALNOŚCI


Różaniec04.10.2020r. – Poświęcenie różańców dzieci pierwszokomunijnym

W niedzielę na mszy św. dla dzieci ,o godzinie 11:00, Ks. Proboszcz Jan Polec poświęcił różańce dzieciom, które w przyszłym roku przystąpią do pierwszej Komunii Świętej.

 


23. 09.2020r. – 52. rocznica śmierci Św. Ojca Pio
  
W tym dniu członkowie Grupy modlitewnej Św. Ojca Pio zgromadzili się na czuwaniu modlitewnym o godzinie 17:30. O godzinie 18:00 sprawowana była msza św. w łączności z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.


06.09.2020r. – Poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych

W niedzielę – 06.09. – po wakacyjnej przerwie dzieci zebrały się, na przeznaczonej szczególnie dla nich, mszy św. o godzinie 11:00. Dla dzieci rozpoczynających szkołę po raz pierwszy, dzisiejsza msza św.  miała szczególnie uroczysty charakter, ponieważ Ksiądz Proboszcz poświęcił tornistry i przybory szkolne.


15.08.2020r. – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętsze Maryi Panny

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. Msze św. z obrzędem błogosławieństwa ziół i kwiatów sprawowane były o godzinie 07:30, 09:00, 11:00 i 18:00.
Zajrzyjmy na karty historii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny…
CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


św. Krzysztof26.07.2020r. – Poświęcenie pojazdów mechanicznych

W minioną niedzielę – 26.07. – z okazji przypadającego dzień wcześniej wspomnienia Św. Krzysztofa, patrona kierowców, na mszach świętych modliliśmy się w intencji kierowców i wszystkich podróżujących, a po mszach świętych Ks. Proboszcz poświęcił nasze pojazdy.

Kim był Św. Krzysztof? Kogo jeszcze jest patronem? Czy znasz legendę o Św. Krzysztofie?

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


Rok w parafii Ks. Jana03.07.2020r. – „Roczek” Ks. Jana naszego Proboszcz

01.07.2019r. – 01.07.2020r. – „Roczek” Ks. Jana, naszego Proboszcza 01 lipca 2019 roku na uroczystej mszy św. o godzinie 18:00 Ks. Kan. Jan Polec, nasz nowy Proboszcz, przywitał się z nami po raz piewszy. Ale jaki to nowy Proboszcz… to przecież już minął rok. W tym czasie Ks. Jan dał nam się poznać jako wspaniały duszpasterz, uśmiechnięty, pełny zapału i miłości do Boga i bliźniego… Przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia z minionego roku Ks. Jana…

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


I Komunia Św.21.06.2020r. Uroczystość I Komunii Świętej

W niedzielę 21.06.2020r. czterdzieścioro pięcioro dzieci po raz pierwszy przyjęło Pana Jezusa do swojego serca. Uroczystość I Komunii Świętej odbyła się w dwóch grupach: o godzinie 10:00 i o godzinie 12:00.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


19.06.2020r. – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzimy w piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała.  Historia wspomina o kulcie Najświętszego Serca Pana Jezusa już od średniowiecza. kiedy to w różnych, niezależnych miejscach pojawiało się nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, jednak oficjalnie kult Serca Jezusowego przez Kościół został uznany na skutek objawień św. Małgorzaty Marii Alacoque z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial w XVII wieku. 

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


18.06.2020r. – Zakończenie oktawy Bożego Ciała

Jak co roku, w czasie oktawy Bożego Ciała gromadziliśmy się na mszach św. oraz uczestniczyliśmy w procesjach wokół kościoła. Na zakończenie oktawy Bożego Ciała odbyła się uroczysta procesja z czterema ołtarzami. Ze względu na obowiązujące przepisy w związku z epidemią koronawirusa, ołtarze znajdowały się w kościele.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


10.06.2020r. – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa znana jest nam bardziej pod nazwą Boże Ciało. Jest to jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele. Uroczystość Bożego Ciała przeżywana jest w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy. Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała, są nierozłącznym elementem tej uroczystości.  Tegoroczna procesja w wielu miejscach różniła się od znanych nam dotychczas.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


Zesłanie Ducha Świętego

31.05.2020r. – Uroczystość Zesłania Ducha Świetego

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa  obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – zwaną Dniem Pięćdziesiątnicy. W liturgii Uroczystość Zesłania Ducha Świętego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. W Polsce nazywana jest w Zielonymi Świątkami, jednocześnie w tym dniu kończy się w Kościele radosny okres wielkanocny,
CZYTAJ DALEJ…


30.05.2020r. – Kolejny etap prac porządkowych przy kościele – boisko coraz bliżej…

30 maja o godzinie 08:00 rozpoczęły się kolejne prace porządkowe przy kościele. Tym razem prace wykonywane były na parkingu oraz na terenie, na którym za sprawą Ks, Proboszcza powstaje boisko do piłki siatkowej plażowej, ale nie tylko…

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


Wniebowstąpienie Pańskie25.05.2020r. – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

40 dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Uroczystość ta jest dla nas wyznaniem wiary w to, że Jezus Chrystus po swojej męce i chwalebnym zmartwychwstaniu wstępuje do nieba i zasiada po prawicy Boga Ojca, jednocześnie wynosząc naturę człowieka do godności nieba. Przypomina nam o tym jedna z pieśni przeznaczona na dzisiejszą uroczystość: „Chrystus Pan w niebo wstępuje, niech się wierny lud raduje. Na cześć Jego zawołajmy, chwałę Panu zaśpiewajmy. Alleluja! Alleluja!”.

CZYTAJ DALEJ…


Św. Florian

04.05.2020r. – ODPUST PARAFIALNY – Św. Floriana

4 maja przypada wspomnienie Św. Floriana – patrona strażaków, kominiarzy i hutników. W naszej parafii to szczególna uroczystość – odpust parafialny.

Msza św. odpustowa (imieninowa) sprawowana była  w poniedziałek – 04.05.2020r. –  o godzinie 18:00. Mszę św. koncelebrowali: ks. Marek Balcer – proboszcz parafii p. w. Św. Anny w Poznaniu, który wygłosił również homilię oraz nasz ks. Proboszcz Jan Polec.

Kilka słów o naszym patronie Św. Florianie…
Według żywotu z VIII w., Florian z Lauriacum urodził się ok. 250 roku w Dolnej Austrii. Od młodych lat był dowódcą wojsk rzymskich. które stacjonowały na terenach obecnej północno – wschodniej Austrii…

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


02.05.2020r. – Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski (zwykle 03.05.)

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W tym roku uroczystość ta przypada w IV niedzielę wielkanocną, dlatego została przeniesiona na sobotę 2 maja.

CZYTAJ DALEJ…


19.04.2020r. – Niedziela Miłosierdzia Bożego

Niedziela Miłosierdzia Bożego to święto dla całego Kościoła. Ustanowił je Ojciec Święty Jana Pawła II w  dniu kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku. Niedziela Miłosierdzia Bożego obchodzona jest każdego roku tydzień po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego,

W tym roku na mszach św, o godzinie 07:30 i 09:00 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Niestety, ze względu na stan epidemii, nie odbyło się popołudniowe nabożeństwo w godzinę Miłosierdzia (15:00).

CZYTAJ DALEJ…


11.04.2020r. – Wigilia Paschalna w Wielką Noc
Wigilia Paschalna rozpoczyna się po zachodzie słońca. Zwykle rozpalane jest ognisko, które celebrans święci. Od niego zostaje zapalony nowy paschał – duża świeca, która przypomina nam Chrystusa jako światłość. Kapłan wnosi paschał do świątyni, trzykrotnie śpiewając: „Światło Chrystusa”, a zgromadzeni wierni odpowiadają: „Bogu niech będą dzięki”. Od paschału wszyscy zapalają swoje świece. Następnie śpiewane jest Orędzie wielkanocne – tzw. Exultet. Przepiękna pieśń, która ukazuje nam znaczenie świecy oraz przypomina historię zbawienia.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


11.04.2020r. – TRIDUUM PASCHALNE – WIELKA SOBOTA

W Wielką Sobotę tradycyjnie przez cały dzień mogliśmy nawiedzić Grób Pański.  Każdego roku Wielka Sobota to czas poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół. W tym roku ze względu na stan epidemii nie mogła odbyć się tradycyjna święconka. W związku z tym o godz. 12:00, za pomocą transmisji internetowej, odmówiona została modlitwa Anioł Pański w intencji całej naszej parafii, a następnie prosiliśmy o błogosławieństwo pokarmów. Po skończonej modlitwie (około godz. 12:15) Ks. Proboszcz wyruszył odkrytym samochodem z Najświętszym Sakramentem w monstrancji ulicami całej naszej parafii. 

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z „CABRIO-ŚWIĘCONKI”…


10.04.2020r. – TRIDUUM SACRUM – Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego . Wspominamy tego dnia mękę i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Tego dnia nie jest sprawowana msza św. Jednak gromadzimy się w kościołach, aby odprawić Liturgię Męki Pańskiej. Wielki Piątek jest dniem Krzyża. Wieczorem gromadzimy się w kościele. Liturgię rozpoczyna wyjście Kapłana w ciszy, który kładzie się krzyżem i przez chwilę modli się. Później następują czytania oraz psalm responsoryjny. Liturgię słowa kończy opis Męki Pańskiej wg św. Jana.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


09.04.2020r. – TRIDUUM SACRUM – WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek rozpoczyna okresu Triduum Paschalnego, jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. W Wielki Czwartek rano sprawowana jest w katedrze tzw. Msza Krzyżma. Wieczorem wierni gromadzą się w kościele  parafialnym na Msza Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczyna ona uroczyste obchody Triduum Paschalnego.  Po zakończonej Eucharystii z ołtarza zostają zdjęte świece, obrus, mszał, a tabernakulum pozostaje otwarte i puste. 

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


05.04.2020r. – Niedziela Palmowa – Niedziela Męki Pańskiej

W tym roku pierwsza niedziela kwietnia jest równocześnie szóstą niedzielą Wielkiego Postu, nazywana jest Niedzielą Palmową – Niedzielą Męki Pańskiej. Tego dnia w Kościele rozpoczynamy Wielki Tydzień. W Niedzielę Palmową wspominamy wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i rozważamy Jego mękę i śmierć na krzyżu. Tego dnia zwyczajowo przynosimy do kościoła palmy do poświęcenia. Jednak w tym roku, ze względu na stan epidemii koronawirusa, Niedziela Palmowa miała wyjątkowy, domowy charakter.

CZYTAJ DALEJ…


25.03.2020. – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości życia

W środę 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Jednocześnie jest to Dzień Świętości Życia. Pomimo tylu lęków, obaw i przeciwności zapraszamy parafian do podjęcia w duchową adopcję dziecka poczętego a zagrożonego zabiciem. Brońmy życie, łaską Bożą jaką jest modlitwa.  Duchową Adopcję może podjąć każda osoba dorosła oraz dziecko ale pod opieką osoby dorosłej. Adoptujemy każdorazowo tylko jedno nieznane nam dziecko zagrożone aborcją. Pan Bóg-Dawca Życia zna jego imię i On sam nam je wybiera.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ FILM…


19.03.2020r. – Uroczystość Św. Józefa Opiekuna
W kościele parafialnym o godzinie 18:00 odprawiona została uroczysta msza św. W odnowionej kaplicy, przed figurą Św. Józefa ks. Proboszcz odmówił litanię do Św. Józefa, modlitwę o zatrzymanie epidemii koronawirusa oraz zaśpiewalismy Suplikacje.
To szczególna uroczystość dla naszego ks. Proboszcza, ponieważ zbudował wspólnotę parafialną oraz kościół p.w. Św. Józefa w Wolsztynie, gdzie przez 22 lata był Proboszczem. W naszych modlitwach duchowo i za pomocą transmisji mszy św. łączyliśmy się ze wspólnotą parafialną z Wolsztyna.


17.03.2020r. – Zmiana administratora parafialnej strony internetowej
Miło nam poinformować, że nastąpiła zmiana Administratora parafialnej strony internetowej. W związku z tym, dla lepszego i łatwiejszego dostępu do informacji parafialnych i transmisji mszy św., strona została gruntownie przebudowana.
Na wszelkie pomysły, sugestie czekam pod adresem kb.florianwiry@gmail.com

 


06.01.2020r. – III ORSZAK TRZECH KRÓLI
Na początku stycznia br. ulicami naszej parafii przeszedł III Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie śpiewem kolęd i modlitwą wielbiliśmy nowo narodzonego Chrystusa Pana, Trasa Orszaku prowadziła od kościoła parafialnego ul. Komornicką, Południową, Cienistą do Parku im. Ks. Streicha.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


 

05.01.2020r. – OPŁATEK MINISTRANTÓW I LEKTOREK

Każdego roku w naszej parafii odbywa się opłatek dla ministrantów, lektorek i ich rodziców. Spotkanie rozpoczyna się od przedstawienia jasełek w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Wirach. Następnie ministranci i lektorki wspólnie z rodzicami udają się do salki parafialnej, gdzie przy śpiewie kolędy łamią się opłatkiem, a następnie podsumowują miniony rok w służbie przy ołtarzu Pana.

CZYTAJ DALEJ I OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ…


GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZEŃ W ROKU 2019:
http://florianwiry.pl/galeria/